Duben 2018

Život s kardiakem aneb Nikdo není dokonalý

17. dubna 2018 v 9:56 NOVINKY
,, Jani, nevím jak ti to říct, abych tě moc neranila, ale Mavis má šelest, "
rána od kamarádky veterinářky u druhého očkování Mavis byla jak po po bodnutí nožem.
,, Někdy se stává, že šelest může za pár týdnů vymizet, proto bych nepanikařila a počkala na třetí očkování. "
Nevymizel.
Ten pocit, že budu mít dalšího psa kardiaka, když můj první pes Lordík, otec od Iwana a Čestika, zemřel v 9letech po dlouhém boji s Dilatační kardiomyopatii, byl nepopsatelný.
,, Nevypadá to na dědičnou nemoc, spíše na vývojovou vadu, ale Mavis musí vyšetřit specialista na kardiologii. "
Ne dědičná, ale vývojová. To mi fakt pomohlo, když vím, že čekám tolik let na vysněné štěně, všichni sourozenci jsou zdraví a jen já mám nemocné štěně. ,, Proč já? Proč znovu já? " Ta bolest. Ten strach.
Čekání na vyšetření v Bohumínské klinice jsem si krátila čtením nejrůznějších letáčků s veterinárními krmivy.
,, Slečna Badínská a fenečka Mavis? Pojďte dál. "
Paní veterinářka byla velmi milá a sympatická, ale Mavis jsme stejně nepřemluvily k 15 minutové spolupráci a tak se u sonografie srdce nevynuhla sedací narkóze.
,, Bohužel výsledek nebyl tak jednoznačný. Obávám se, že vaše fenka má PDA, ale je více typ. Jednostranná a oboustranná. Na jednostrannou to nevypadá, ale na oboustrannou mi přijde ten výsledek hodně nestandartní. " Veterinářka vypadala velice zmateně a tak jsem byla objednána na druhé kontrolní sono.
Jelikož se občas kamarádím se "strýčkem Googlem", vyhledala jsem si výraz PDA během pár vteřin.
PDA, čili odborně patentní ductus arteriosus je vývojová vada neuzavřené srdeční aorty. Jednostranná se dá léčit operací s vysokou úspěšností, ale oboustranná je neslučitelná se životem a nejčastějším úmrtím do 1 roku.
Zatajil se mi dech. Možnost, že mi moje Mavis do jednoho roku umře a nedalo by se s tím nic udělat, by bylo něco, co bych asi podruhé nezvládla.
Nastal den, kdy jsem jela do Bohumína podruhé. Pochopitelně s bolestmi břicha, hlavy a tlak, který by nespravil ani litr pravé turecké kávy.
Tentokrát nebyla paní veterinářka u sona sama, ale pozvala si pana kardialoga, který je taktéž specialista, ale s podstatně delší praxí.
Bože, moje štěně je v rukou dvou kardiologů a oba koukají na monitor počítače, kde "problikává" srdce Mavis nejrůznějšími barvami.
Přispaná fenka nemá ani ponětí, že v tenhle moment se rozhoduje o jejím osudu.
Po asi 20 minutách, kdy se dva doktoři bavili latinskými názvy a pak do toho zaznělo... ,, Otoč to doprava, nene ještě kousek. Vidíš? Tady. VSD. "
Sakra co to je? Samé latinské názvy a teď do toho vyhrknou nějakou další zkratku a já u sebe ani nemám mobil, abych si to mohla vygooglit.
Pan doktor odešel. Já čekala s polospícím štěnětem co mi řekne paní veterinářka. Pokud možno v češtině tak, abych tomu rozumněla.
,, Mám pro vás dobrou zprávu. Mavis nemá PDA, nýbrž VSD.
Ve zkratce se jedná o malou dírku mezi levou a pravou komorou. Jedná se v jejím případě o vývojovou vadu, která se musela stát v raném stádiu březosti. Nelze to nijak ovlivnit, takže to není chyba chovu."
No to mě uklidnila. Moje štěně má díru v srdci!
,, Nebojte, neděste se. Někdy se stává, že se dírka do 2 let zacelí, ale ikdyby se tak nestalo, tak ji až tak velké omezení nehrozí. U tenhle diagnózy se léky nedávají preventivně, dokud nejsou nějaké vážnější příznaky jako kašel, potíže s dechem, kolabsy nebo problémy se zadníma nohama. Mavis bude do 1 roku chodit co 3 měsíce na kontrolní sono, aby jsme věděli zda se dírka rozšiřuje, zaceluje nebo zůstává stejná. "
,, Děkuji za vysvětlení. A co se týče omezeni? "
,, U štěněte je nějaké větší omezení zbytečné. Může všechno, ale s mírou. Klidně vyzkoušejte coursing i dostihy a na štěněti uvidíte, jak bude reagovat. Pokud zaběhne jednu rovinku a bude bez jakéhokoliv kašle nebo známky únavy, pak to jednou za čas nebude problém. "
V tu chvíli, když Mavis u probírání z narkózy začala kousat ruku, mi došlo, že mé štěně bude žít!
Že to, čeho jsme se všichni tak báli se nevyplnilo!
Ano, nikdy z ní nebude dostihová šampionka s kupou pohárů, hlavní je, že její život nekončí, nýbrž teprve začíná.
Jen čas ukáže, zda nás do budoucna čeká nějaké větší omezení nebo doživotní léky.
Nyní, když píšu tenhle článek, má Mavis 4 měsíce. Slovo "gaučák" ji asi nic neříká, jelikož za 2 měsíce umíme 10 triků z dogdancingu a za sebou má první lekci obran, kde budeme pokračovat po přezubení.
Při konzultaci se specialistou kardiologie a po poradě s paní Miklišovou, dostává Mavis již pár dnů doplněk výživy Carnosin a já pevně věřím, že teď, už bude vše jedině lepší.
A co nás čeká do budoucna? Třeba bude Mavis první basenji se zkouškou z obran, šampionkou výstav, tanečnicí v dogdancingu nebo jen jeden šťastný a spokojený basenji... Bůh ví.
Napsala s láskou panička Jana Badínská